Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 001.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 001.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 002.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 002.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 003.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 003.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 004.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/sprawozdanie/za_2009/obraz 004.jpg '
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_czyzowice.jpg Na zebranie przybyli: Senator RP Antoni Motyczka, Wójt Gminy Gorzyce Piotr Oślizło, Komendant Powiatowy PSP Marek Misiura, W-ce Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Jerzy Szkatuła, Komendant Gminny Jerzy Glenc, Komendant honorowy Bolesław Cnota, Radni Czyżowic Jerzy Rebeś i Marian Jureczka, Przewodnicząca KGW Helena Mucha.

Sprawozdanie z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej Czyżowice za 2009r.
Największym poważaniem społecznym cieszą się strażacy. Za tak wysoką oceną przemawiają skuteczność wykonywania pracy, niebezpieczeństwo i ryzyko związane działaniami ratowniczo gaśniczymi oraz narażanie własnego życia w celu ratowania innych.

         Jak co roku widzimy strażaków w akcjach, również nasza OSP uczestniczyła w 12 pożarach, miejscowych zagrożeniach i usuwania skutków nawałnic. Pożar stodoły w Olzie i Wodzisławiu - Turzyczce, budynku mieszkalnego w Turzy Śl. , choinek w Czyżowicach na prywatnej posesji, piwnicy na ulicy wodzisławskiej. Oprócz pożarów uczestniczyliśmy w akcjach usuwania skutków nawałnic w naszej miejscowości, Odrze i Turzy Śl.

W maju jednostka nasza uczestniczyła w ćwiczeniach w stolarni pana Szymiczka z Bluszczów. Celem ćwiczeń było zapoznanie się z obiektem w razie pożaru. Ligota Tworkowska była kolejnym miejscem ćwiczeń OSP Czyżowice gdzie na opuszczonych budynkach można było zasymulować pożary budynku i stodoły oraz podawanie wody z rzeki i udzielenie pomocy przedmedycznej osobom wyciągniętym z pożaru.

Bardzo ważną sprawą są ćwiczenia i szkolenia członków OSP. Bez wymaganych kursów i badań nie mogą oni uczestniczyć w działaniach ratowniczych. W ostatnim okresie zostało przeszkolonych większość druhów na kursie szeregowców oraz ratowników medycznych.

To głównie od zarządu OSP zależy, jak przygotujemy do działania młodzież, z której w przyszłości powinni wyrosnąć nowi strażacy ochotnicy. Bardzo często pierwszym krokiem w tym kierunku jest założenie drużyny młodzieżowej. Młodzieżowa Drużyna pożarnicza działająca przy naszej OSP jest obecnie reprezentowana przez 12 druhen i druhów (Monika Student, Robert Zając, Tomasz Jurczyk, Szymon Mojżesz, Jarosław Jakubczyk, Piotr Kuboń, Mateusz Starzyczny, Patryk Mioduszewski, Marcin Grzonka, Krystian Kacprzak, Dariusz Wolny oraz Szymon Widenka). W czerwcu odbyły się zawody sportowo pożarnicze gminne gdzie drużyna młodzieżowa zajęła pierwsze miejsce a w powiatowych trzecie.

W nagrodę młodzież wyjechała do teatru w Rybniku na kabaret Jerzego Kryszaka.

W ostatnich zawodach grupy A (seniorzy) drużyna z Czyżowic w składzie (Jan Mojżesz, Marcin Siwarski, Dariusz Pecuch, Wojciech Czaika, Wojciech Zając, Leszek Godula, Paweł Stebel, Łukasz Cnota) mimo bardzo dobrego czasu sztafety pożarniczej i rozwinięcia bojowego zajęła 7 z powodu awarii motopompy można by powiedzieć „złośliwość rzeczy martwych". Wrzesień był miesiącem wykazania się strażaków powyżej czterdziestego roku życia. Zawody odbyły się w Rogowie gdzie zajęliśmy drugie miejsce startując w następującym składzie: Jan Mojrzesz, Grzegorz Student, Reś Krystian, Reś Janusz, Krypczyk Piotr, Kubica Mieczysław, Damian Jakubczyk.

Od wielu lat Zarząd OSP Czyżowice organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem „zapobiegajmy pożarom". Większość uczestników konkursu to młodzież, której talent warto rozwijać i stwarzać możliwości, aby go ujawnić. W zeszłym roku w eliminacjach Gminnych w kategorii Przedszkola wyróżnienie otrzymało przedszkole z Czyżowic. W kategorii II Szkoły Podstawowe (I-III) 3 miejsce Justyna Dzierżęga (opiekun Mirela Bura), kategoria III (IV-VI) 1 miejsce Izabela Sosna i 3 miejsce Agnieszka Dzierżęga Szkoła Podstawowa zaś w kategorii Gimnazja 1 miejsce Izabela Matsili i Daria Blacha.

Wyniki eliminacji powiatowych przedstawiały się następująco:

Kategoria Przedszkola 3 miejsce Przedszkole z Czyżowic Julia Bura a w kategorii Gimnazja 2 miejsce Izabela Matsili.

W dniu 10 października 2009r uczennica Justyna Dzierżęga reprezentowała zarówno powiat wodzisławski jak i Gminę Gorzyce, a przede wszystkim naszą szkołę z Czyżowic w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „młodzież zapobiega pożarom 2009" w Koszęcinie. Praca Justyny została wysoko oceniona i nagrodzona MP - 4, zakwalifikowana została również do etapu ogólnopolskiego - gratulujemy zdolnej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów. Przekazano również dyplom dla pani Mireli Bura, będącej opiekunem uczennicy za zaangażowaną pracę z młodzieżą w realizacji programu społeczno - wychowawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych ze słowami podziękowania oraz najlepszymi życzeniami sukcesów zawodowych i szczęścia osobistego.

Należy jeszcze nadmienić, że uroczystościom przewodniczył Senator RP Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach gen. Bryg. w st. spocz. Zbigniew Meres.

Od 2009 roku obowiązuje znowelizowany regulamin konkursu i dlatego 8 stycznia 2010r. odbył się ponownie na szczeblu Gminnym. 1 miejsce w kat. I-III zdobył Dawid Kukliński i Damian Siedlaczek z kl. III SP Czyżowice, 2 miejsce Łukasz Bura kl. I, III miejsce Piotr Bujnowski i Jakub Liana. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Julia Bura kl. Ib. W kat. IV-VI 1 miejsce Justyna Dzierżęga kl. IV SP Czyżowice laureatka zeszłorocznego konkursu wojewódzkiego.

W parze z konkursem plastycznym organizowany jest Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. W 2009 roku odbył się w OSP Czyżowice w pomieszczeniu Internetowego Centrum Kształcenia. Wzięło w nim udział 32 uczestników. W grupie III (17-19 lat) 2 miejsce zajęła Marta Grabiec z Czyżowic uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl.

Jednostka z Czyżowic uczestniczyła w corocznym objeździe, zakończeniu tygodnia strażackiego w Rogowie, dniach Gminy Gorzyce w „gorzycjadzie", X spotkaniu ekumenicznym strażaków na rynku w Wodzisławiu Śl., pokazach i konkursach strażackich z okazji dnia dziecka, udział w procesji „Bożego Ciała" i straży przy „Bożym Grobie", 70 lecia OSP Uchylsko, dożynkach Gminnych w Bluszczowie, oraz obchodach święta 11 listopada. Strażacy czuwali nad bezpieczeństwem w korowodzie „Wesołe Czyżowice" oraz zabezpieczeniu p. pożarowemu rozgrywek piłkarskich.

Strażacy niosą pomoc ofiarom pożarów, wypadków i klęsk żywiołowych - wesprzyj ich trud przekazując 1 procent swojego podatku. W 2009 roku OSP Czyżowice otrzymała 1045 zł. Za kwotę dotacji 4300 z KSRG zakupiliśmy smok ssawny waż tłoczny W-25 (3szt.), buty strażackie (3 pary), zbiornik brezentowy, latarki na hełmy (6 szt.), pachołek drogowy (4 szt.) oraz dwie tłumnice gumowe.

Otrzymaliśmy dotację z Urzędu Gminy oraz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach na zakup piły do betonu i stali.

Projekt ,dzięki któremu powstało centrum edukacyjne w Czyżowicach, już wygasł, a tym samym skończyły się pieniądze na jego finansowanie, nie zaprzestało działać dzięki wsparciu Urzędowi Gminy Gorzyce. Na 2009 rok otrzymaliśmy na ten cel 5440 zł. Centra pełnią rolę świetlic, każdy może z nich korzystać nieodpłatnie.

Jakościowe zmiany w działaniach ratowniczych, duża ilość różnorodnego specjalistycznego sprzętu spowodowała iż nasza jednostka w roku 2009 złożyła wniosek do urzędu Gminy w Gorzycach na dofinansowanie zakupu lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego. Drugą część sumy miał pokryć Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie. Niestety w listopadzie otrzymaliśmy pismo z Naszego Urzędu że nie ma możliwości finansowych dofinansowania w/w inwestycji z powodu dużych oszczędności.

Poprawił się nieco wygląd i stan techniczny remizy. Udało się bowiem wymienić na nowe drzwi frontowe i nałożyć tynk wokół bram. Wyremontowano wieżę, pomalowano pomieszczenia w piwnicy, przerobiono centralne ogrzewanie nad drzwiami garażowymi, pomalowano podłogę w garażu oraz koperty na parkingu przed budynkiem, odnowiono parkiet na sali i drzewiec ze sztandaru, została zakupiona nawigacja do samochodu bojowego. W październiku obcinaliśmy drzewa wokół budynku Gimnazjum.

W okresie sprawozdawczym zostali wyróżnieni i odznaczeni następujący strażacy:  Cichy Robert Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa; Pecuch Dariusz Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa oraz Wyleżoł Michał i Pecuch Adam strażak wzorowy.

Na początku lipca tego roku czekają nas obchody 80 - lecia istnienia naszej jednostki. Będzie to wielkie wezwanie dla wszystkich członków OSP Czyżowice.

 

Z tego miejsca dziękuję wszystkim strażakom za ich działania za wszystko co zrobili dla dobra OSP, Urzędowi Gminy w Gorzycach i sponsorom (Danuta Motyczka, Marian Oślizło, Grzegorz Kacprzak) za wszelką pomoc materialną i finansową,

 

Mottem, zgodnie z którym działa tutejsza OSP, są słowa Adama Mickiewicza „Ten jest większy między ludźmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych.

obraz 001.jpg
obraz 002.jpg

obraz 003.jpg
obraz 004.jpg

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_sprawozdanie_za_2009_obraz_005.jpg {mosimage}