b_400_400_16777215_0_0_images_stories_wdk_relacje_mozaika_uczestnicy_wystawy_finalizujacej_projekt_th.jpgWiejski Dom Kultury w Czyżowicach tętni życiem cały okrągły rok, a październik i listopad okazały się wyjątkowo kreatywne. W ramach projektu „Czyżowicka mozaika zainteresowań” dofinansowanego z Funduszu Lokalnego „Ramża” odbyło się osiem spotkań warsztatowych, podczas których powstało wiele pięknych i interesujących prac plastycznych. Zajęcia były przeznaczone zarówno dla amatorów sztuki jak i osób z większym doświadczeniem i zapleczem plastycznym. W spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy Czyżowic i okolic, a w tym również osoby, które już wcześniej związane były z pracownią plastyczną „Mozaika” działającą w naszym domu kultury od marca 2010 roku. Na pierwszych zajęciach zgłębialiśmy tajniki linorytu – techniki wypukłodruku, a szerzej ujmując –grafiki warsztatowej. Mimo faktu, że praca nad matrycami i odbitkami nie należała do łatwych, nie zniechęciła naszych uczestników do dalszych działań, a wręcz dała im zapał do dalszej twórczej pracy. Podczas naszego następnego spotkania zajęliśmy się trochę łatwiejszą techniką decoupage’u. Chociaż wiele osób zmierzyło się z nią po raz pierwszy, poziom prac był wysoce zadowalający, a w niektórych przypadkach bardzo pozytywnie zaskakujący. Szczególne zainteresowanie wzbudziły warsztaty z rzeźby i lepienia w glinie, jak również zajęcia z malarstwa. Obydwie techniki cieszyły się frekwencją zarówno dorosłych jak i naszych najmłodszych, kilkuletnich uczestników. Efekty pracy były fantastyczne – piękne gliniane naczynia, figurki i intrygujące, wspaniałe obrazy. Na wystawie można było również zobaczyć rzeźbione świece, wykonane na jednym ze spotkań warsztatowych.

 

W ramach projektu na zakończenie warsztatów zostały wydane kalendarzyki kieszonkowe, na których wykorzystano efekty pracy grupy, które dofinansowano w ramach projektu „Czyżowicka mozaika zainteresowań” ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko -Amerykańską Fundację Wolności i Fundusz Lokalny „Ramża”.

Pracownia plastyczna „Mozaika” dzięki projektowi wzbogaciła się o narzędzia i materiały potrzebne do wykonania prac w danej technice. „Czyżowicka mozaika zainteresowań” miała na celu zaszczepienie w uczestnikach warsztatów chęci do kontaktu ze sztuką i do wzbudzenia w nich twórczego zapału.

Zajęcia spełniły również bardzo istotną funkcję integracyjną. Warsztaty za każdym razem odbywały się w przyjemnej atmosferze, sprzyjającej nawiązywaniu interpersonalnych relacji. Pozwoliły na spotkanie kilku pokoleń, na czerpanie wzajemnych doświadczeń i przeżyć. Z dumą możemy stwierdzić, że projekt okazał się sukcesem.

Magdalena Smyczek, Dorota Grudzień

 

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_wdk_relacje_mozaika_dekupage_th.jpgb_400_400_16777215_0_0_images_stories_wdk_relacje_mozaika_malarstwo_th.jpg

 


>